28.8.2018 / Gösterim Sayısı : 160

Kahramanmaraş'ta Kayısı Tarla Günü

#2018 Elbistan Kayısı Hasat Şenliği

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde üretilen kayısıların tarladaki hasadı yapılarak, tarla günüyle tanıtıldı.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Elbistan Ziraat Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün organizesi ile tarla günü düzenlendi.

Kayısı tanıtım programına Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Feryat Sorkut, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Program Açılış konuşmasını yapan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Elbistan kayısısının Avrupa Birliği tarafından tescillenen Malatya kayısısı bölgesine dahil olduğunu söyleyen Bulut, Bu tescil bölgesinde Elazığ'ın Baskil, Sivas'ın Gürün ve Kahramanmaraş'ın da Elbistan ilçeleri bu coğrafi tescilin içerisine girdi. Dünya, internete girdiği zaman Malatya, Elbistan, Baskil ve Gürün kayısısını görecek. Bizim bölgede 10 çeşit kayısı var. Teknolojiyi geliştirirsek kayısı üretiminde daha başarılı oluruz. Elbistan'a bir kayısı festivali yakışır. Festivalle, Elbistan kayısısını tanıtmak istiyoruz dedi.

Programda konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Bozkurt, "Kayısının anavatanının Orta Asya ve Çin'dir. Kayısı, buradan dünyaya yayılmıştır. Anadolu'ya da yaklaşık 2 bin yıl önce gelmiştir. Kayısı üretiminin en yoğun olduğu ülkeler arasında Ülkemiz 1. sıradadır. Elbistan'ımızda genellikle kuru kayısı üretimi yapılmakta. Elbistan ilçemizde kayısı yetiştiriciliği alanında 1 milyon 100 bin adet ağaç var. Bunun 5 bin adedi meyve vermiyor. Diğerlerinden ekonomik anlamda ürün elde ediyoruz. Elbistan ilçesindeki üretim miktarımız, 40 bin yaş kayısıdır. Bunu kuruya çevirdiğimizde yaklaşık 10 bin kuru kayısı elde ediyoruz. Kayısı, nazik bir bitki, erken sürgün yaptığı için sonbaharda ve ilkbahardaki donlardan zarar görmektedir. Kayısı yetiştiriciliğinde yer seçimi bu nedenle çok önemli olduğunu belirten Bozkurt, Üreticilerimize hayırlı bol kazançlar temennisinde bulundu.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, kayısının çok fazla emek ve zahmet isteyen bir ürün olduğunu belirten Kaymakam Akkoyun, "Ülkemiz, Anadolunun, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine verimli bir coğrafya. Ege'de incir, Karadeniz'de çayı, fındığı, Güney'de portakalı, muzu, Güneydoğu'da karpuzu, Orta Anadolu'da elması, burada da kayısı ile bölgelere has ürünleri, gayretle ve birçok imkânsızlıklara rağmen ürünlerini yetiştiriyorlar. Devletimiz, bu süreçte çiftçilerimize büyük imkânlar sunuyor. Ben Elazığ Baskilliyim. 10 yaşlarında, ağacın sulanmasından, çapalanmasına, çekirdeğin çıkarılmasından islim yapılmasında ben de çalıştım. Sizlerin bu süreçte nasıl meşakkatli bir çalışma içerisinde olduğunuzu bizzat bilirim. İnşallah emekleriniz zayi olmaz. Gayretiniz daim olsun inşallah. Hepinize bol ve bereketli hasatlar diliyorum. Çiftçilerimizin yüzü gülünce bizim de yüzümüz gülüyor. Sizlerin, alın terinizin karşılığını alınca nasıl sevindiğinizi ben de biliyorum. İnşallah bu hasat günü, bereket için, çiftçilerimizin daha fazla kazanması için bir vesile olur. Bir başlangıç olur. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Program Elbistan Kayısılarının bulunduğu stantların gezilmesi ile sona erdi.


''