28.8.2018 / Gösterim Sayısı : 179

"Badem Tarımında Teknolojik Yenilikler, Üretici, Tüccar Ve Tüketicisi Buluşması" Etkinliği Düzenlendi.

#Badem Tarımında Teknolojik Yenilikler Üretici Tüketici ve Tüccar Buluşması

Kahramanmaraş'ta Badem Tarımında Teknolojik Yenilikler

Tarım ve Orman Bakanlığının gelir getirici ürün desteğiyle tarıma elverişli olmayan arazileri değerlendiren çiftçilerimiz, teknolojik yeniliklerle badem tarımı yapmaya başladı.

Program Açılış Konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Badem üretiminde dünya sıralamasından örnekler sunarak Türkiye'nin üretimde 8'inci sırada olduğunu belirtti.  Bozkurt, modern tarım yapan çiftçilerin yanında olduklarını ve onları desteklemeye devam edeceklerini belirtti. Sertifikalı fidanla bahçe kurulması için desteklemelerde bulunduklarını, kalkınma yatırımları kapsamında yüzde 50 çiftçi, yüzde 50 devlet katkısıyla desteklenen badem alanlarının daha verimli hale geldiğini belirtti.

Badem Üreticisi Mehmet Yüzbaşıoğlu ise, Tarımla uğraşmanın insanı mutlu ettiğini söyleyen yüzbaşıoğlu, toprağa yapılan yatırımın geleceğimize yapılan yatırım olduğunu belirtti.  Bundan sonra başkanlık hükümet sisteminde birçok projeler hayata geçecektir. Çiftçi bundan böyle meyvesini ve sebzesini eskiden olduğu gibi kendi üretmelidir. Çok verimli toprağımız, suyumuz ve yetişmiş tarım elamanlarımız var. Bunlardan yararlanmak olmazsa olmaz dedi.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç' da Devletimizin, ülkemizin her bölgesinde ve ilimizde tarımda ormancılıkta imkânları arttırmak için çaba sarf ettiğini belirten Kılıç, "Arazi verimlerini arttırmak daha verimli tohumlara yönelmek arazilerimizin sulanmasıyla beraber bu yerin verimliliğini daha da çoğaltmakla beraber eskiden gördüğümüz gibi belli yörelere Orman Bakanlığımız çam, ardıç vs. gibi meyvesiz ağaçlar dikerdi. Ama şu anda Orman Bakanlığımızın bu konudaki politikaları değişmiştir. Gelir getirici ağaçlar dikiliyor. Bunu Orman Bakanlığımız kendi arazilerine dikiyor. Zeytin gibi fındık gibi yerine göre ceviz gibi badem gibi ağaçları dikiyor dedi.

Etkinlikte konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Bitkisel üretim ve hayvansal üretim, kırsal alanda yaşam kalitesini arttırmaya yönelik hedeflerin hayata geçirildiğini söyledi. Vali Vahdettin Özkan, "Bu tür faaliyetlerle, diğer çiftçilerin de istifade edeceği bu örnek bahçeler tarımsal verimlilik, tarımsal teknolojilerin bütün çiftçilerimizin hizmetine sunulması açısından çok büyük önem arz etmektedir. Üniversitelerimizin bu konu ile ilgili katkıları, Tarım ve Orman Bakanlığının bu konudaki katkıları ve bu konuya müdahale etmesi son derece önemlidir." Dedi.

 

Konuşmaların ardından katılımcılara modern tarımda kullanılan makinelerin tanıtılmasının ardından, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Milletvekili İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile katılımcılar Badem Bahçelerini gezerek çiftçilerden bilgiler aldılar.


''