T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜNE PARAZİTOİD DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 20.4.2021
Buğdayda büyük kalite ve verim kayıplarına sebep olan süne ile mücadele kapsamında, İl Müdürlüğümüz tarafından toplanarak Adana Biyolojik Mücadele Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen kışlamış ergin sünelerle parazitoid üretimi yapılarak Buğday alanlarına salımı gerçekleştirildi. 

Bu amaçla İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Evri Mahallesinde İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Vekilimiz Sefair BAĞCI, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KABASAKAL, Adana Biyolojik Mücadele Enstitüsü Müdürlüğü teknik personelleri Ziraat Yüksek Mühendisi Vahdettin AKMEŞE, Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet DOĞRU, Evri Mahallesi Muhtarı Adem AKPOLAT, İl Müdürlüğümüz ve Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri ve çiftçilerimizin katılımıyla düzenlenen eğitim toplantısının ardından arazide süne parazitoid salımı gerçekleştirildi. 

Bilindiği üzere, doğada var olan süne yumurta parazitoidleri kendi yumurtasını süne yumurtaları içine bırakarak sünenin populasyonunu azaltmada önemli bir katkı sağlamaktadır. Bunların yetersiz olduğu zamanlarda süne populasyonu artmakta, bu da Buğdaya büyük zararlar vermektedir. Bu amaçla süne parazitoidi yani faydalı böcek üretimi için 5.000 adet kışlamış ergin süne İl Müdürlüğümüz ekipleri tarafından Buğday alanlarından toplanmıştır. Bu süneler Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü laboratuvarlarına süne parazitoidi üretim amacıyla gönderilmiş olup, üretilen 85.000 adet süne yumurta parazitoidi çiftçilerimiz tarafından doğaya salımı yapılmış ve süneye karşı mücadeleye katkı sağlanmış olacaktır.

Süne Mücadelesi "Yönetimli Çiftçi Mücadelesi" şeklinde yapılmakta olup, İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından 1.417.137 dekar Buğday ekim alanının 900.000 da’lık kısmında süne sürvey çalışmaları yapılmaktadır. Süne sürvey çalışmaları Afşin, Dulkadiroğlu, Elbistan, Ekinözü, Pazarcık ve Türkoğlu İlçelerimizde 10 ekip şefi ve toplam 35 teknik personelle yürütülmektedir. Şubat-Ağustos ayları arasında gerek kışlaklarda, gerekse Buğday ekim alanlarında tarla kontrolleri yapılarak mücadeleye gerek duyulan alanlar muhtarlarımız vasıtasıyla çiftçilerimize bildirilmektedir.