T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANTEPFISTIĞINDA DAL GÜVESİ İLE TOPLU BİYOTEKNİK MÜCADELE PROJESİ TARLA OKULU ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 26.5.2021
İl Müdürlüğümüz, Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz ve Pazarcık Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğinde İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Tilkiler ve Akçalar Mahalleri Antepfıstığı üretim alanlarında 37 çiftçimizle yaklaşık 2000 da alanda Dal Güvesi zararlısına karşı yürütülen Biyoteknik Mücadele Projesinde Tarla Okulu etkinliği gerçekleştirildi. İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Akçalar Mahallesinde gerçekleştirilen etkinliğe Pazarcık Kaymakamı Dr. Adil NAS, İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz İbrahim KARGI, Pazarcık Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürü Ali İrfan ÖZSÖNMEZ, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, Akçalar Mahalle Muhtarı Rıza SERT, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri ve Pazarcık Ziraat Odası Başkanlığı Tarım Danışmanları ile üreticilerimiz katıldı. 

Proje kapsamında belki de ülkemizdeki Antepfıstığında Dal Güvesi ile toplu Biyoteknik Mücadele uygulamasının ilk örneği gerçekleştirilmiş oldu. Diğer üretim alanlarında bireysel uygulamalar yapılmakla birlikte ilk toplu mücadele ilimizde uygulanmış oldu ve son derece başarı ile yürütüldü.

Proje havzada üst üste 3 yıl süre ile düzenli olarak uygulandığı takdirde havzadaki Dal Güvesi zararlı populasyonu en az % 90 oranında etkisiz hale getirilecek ve ekonomik zarar eşiğinin altına düşürülecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren teknik kuruluşlar toplu biyoteknik mücadele çalışmasını ilçemizdeki başka bir üretim havzasına kaydırmakla birlikte yeni bölgede farkındalık oluşturacak ve alan genişletilecektir. Ancak bu havzadaki üreticilerimiz çalışmayı kendi imkanları ile devam ettirecekler ve üzerine Karagöz Kurdu ile mekanik mücadele konusunda Tuzak Dal çalışması başlatılacaktır. İmkanlar ölçüsünde kimyasal kullanımını azaltarak çevre ve insan sağlığına duyarlı bir hizmetin gerçekleşmesi için teknik destek ve rehberlik hizmetleri devam edecektir. Ayrıca yaklaşık 100.000 dekar üretim alanımızda Entegre Mücadele prensipleri doğrultusunda üretimin gerçekleşmesi için teknik destek sağlanmaktadır.

Çalışma ile Antepfıstığı alanlarında çok önemli düzeyde kalite ve verim kaybına neden olan zararlı ile hiçbir kimyasal uygulaması yapılmadan mücadele yürütülmektedir.