T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANDIRIN'DA ZEYTİN SİNEĞİ İLE MÜCADELEDE ZİRAY DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 5.08.2021
Zeytin sineği ve Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede zehirli yem kısmi dal ilaçlaması yönteminin yaygınlaşması amacıyla İl Müdürlüğümüzce temin edilen 3.5 ton ZİRAY (Hidrolize Protein)'ın çiftçilerimize dağıtımı törenle gerçekleştirildi. 

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bütçe imkanları ile temin edilen ve üreticilerimize ücretsiz olarak dağıtımı yapılan ZİRAY ile üreticilerimize toplu şekilde kısmı dal ilaçlaması yöntemiyle etkili, ekonomik, doğal dengeyi korumaya yönelik mücadelenin benimsetilmesi ve alışılagelen kaplama mücadeleden vazgeçilmesinin altlığı hazırlanmaktadır. 

İlimiz Andırın ilçesi Yeşilova havzasında yapılan ZİRAY dağıtım törenine İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz İbrahim KARGI, Andırın İlçe Müdürümüz Uğur ADSAY, İl ve İlçe Müdürlüklerimizden teknik personeller ile çiftçilerimiz katıldılar. 

Andırın ilçemize bağlı 15 Mahallede yaklaşık 6.000 dekarlık alanda, İlimiz genelinde ise 7.000 dekarlık alanda üç tekerrürlü olarak yürütülecek toplu mücadele ile Zeytin Sineği zararlısının ekonomik zarar eşiğinin altına çekilmesi hedefleniyor. Ayrıca İlimiz genelinde Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile de proje kapsamında 3.000 dekarlık alanda toplu mücadele yaptırılması planlanmış olup, zehirli yem kısmi dal ilaçlaması yönteminin her iki zararlının kontrol altına alınması, yöntemin İlimiz genelinde yaygınlaşması için eğitim yayım çalışmalarına ağırlık verilmektedir. 

Tarla okulu etkinliği şeklinde gerçekleşen ZİRAY dağıtım töreninde üreticilerimize sahada bire bir uygulamalı eğitim verilmiş olup, her iki zararlı yoğunluğu İl genelinde monitör tuzaklarla takip edilerek üreticilerimiz mücadele zamanları konusunda uyarılmakta ve mücadelenin etkinliği İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri tarafından takip edilmektedir. 

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede 4 yıldır, Zeytin Sineği ile mücadelede ise 2 yıldır uygulanan bu projeden üreticilerin son derece memnun olduğu gözlemlenmiştir.