T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FAO PROJESİ KAPSAMINDA ZEYTİN HASAT MAKİNASI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Yayın Tarihi : 9.8.2021

Ülkemizde Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere ve yerel halka yönelik Avrupa Birliği (AB) MADAD fonlu, FAO teknik destekli, Bakanlığımız ve ilgili diğer kurumlarımız ile işbirliği içinde “Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi” adı altında 2020 yılından itibaren İlimizin de dahil olduğu bir proje uygulanmaktadır. Bu kapsamda projenin uygulandığı 10 il arasında olan Kahramanmaraş ilimizde Valiliğimiz emriyle İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda çalışmalar devam etmektedir.

Proje bileşenlerinden biri olan Uygulamalı Çiftçi Okulu eğitimlerine katılan üreticilerden küçük ölçekli tarımsal faaliyet desteği olarak istihdamı artırmaya yönelik hibe desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda eğitime katılan 25 çiftçiye 25 adet Zeytin Hasat Makinesi hibe verilmiştir.

Dağıtım programına İlimiz Valisi Ömer Faruk COŞKUN, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILIÇ, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi MAHÇİÇEK, İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Sadık Yılmaz GÜLLÜ, Onikişubat İlçe Müdürümüz İsmail KIRAÇ, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit KARA, çiftçilerimiz ve teknik personellerimiz katılım sağladılar.