T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

PAZARCIK İLÇEMİZDE SOYA HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ...

Yayın Tarihi : 9.11.2021

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Nefsidoğanlı Mahallesinde Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz tarafından Soya Hasat Günü etkinliği gerçekleştirildi. 

Programa Kaymakam Mustafa Hamit KIYICI, İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, İlçe Garnizon Komutanı Yzb. Mahmut Onur ÇEKLİ, Pazarcık İlçe Emniyet Müdürü Emin ILGIN, İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Kahramanmaraş Sulama Birliği Başkanı Erol GEYİK, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, bölge Mahalle Muhtarları, teknik personellerimiz ve üreticilerimiz katıldı. 

2021 yılı Üretim Sezonunda Bakanlığımızın "Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Pazarcık İlçemizde Soya üretiminin arttırılması hedefi doğrultusunda % 75'i Bakanlığımız ve % 25'i çiftçilerimiz tarafından karşılanmak üzere 7 çiftçimize toplam 7 ton Arısoy cinsi Soya tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, 700 da alanda ekiliş sağlanmıştır. Bu alan, 2020 yılında İlçemizde toplam 5 mahallede 692 dekarda yapılan üretim alanına denk gelmektedir. Ayrıca 2021 yılı itibariyle toplam 3.342 da alanda yapılan ekilişle bir önceki yıla göre beş katlık bir artışın olduğunu görmek, Pazarcık ilçemizde Soya ekilişinin her geçen yıl artacağının ve bu sayede ilçede alternatif yeni bir tarım ürünü olacağının işaretlerini vermektedir.