T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ONİKİŞUBAT İLÇESİNE BAĞLI KALEKAYA MAHALLESİNDE CEVİZ FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Yayın Tarihi : 29.11.2021

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında finanse edilen ve İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde İlimiz genelinde yürütülen “Kahramanmaraş İli Ceviz Üretimini Artırma ve Geliştirme Projesi” çalışmaları İlçe Müdürlüklerimizin gayreti ve çiftçilerimizin yoğun ilgisiyle devam etmektedir.

Faaliyete geçirilen proje kapsamında İlimiz Onikişubat İlçesine bağlı Kalekaya Mahallesinde üretim faaliyetlerinde bulunan 27 çiftçimize daha %45’i Bakanlığımız genel bütçesinden, %55’i ise çiftçi katkılı olarak temin edilen toplam 1447 adet tüplü ve sertifikalı ceviz fidanının dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Fidan dağıtım töreni açılışında konuşmalarını yapan İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim KARGI “2018 yılında Kalekaya Mahallesi Muhtarlığımızın bizlerden bir takım talepleri olmuştu. Bu güne kadar bu talepleri sırasıyla yerine getirmeye gayret ettik. Bu günde Kalekaya Mahallemizin değerli çiftçilerinin bu hizmetle buluşuyor olmasının sevincini yaşıyoruz. Kalekaya Mahallesi bizim için çok önemli bir yere sahiptir. Ben Devletimizin sunmuş olduğu bu hizmetin buraya ulaşmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma ve projemize yoğun ilgi gösteren değerli Kalekayalı çiftçilerimize teşekkür ediyorum.

Dağıtımı yapılan ceviz fidanları sayesinde Kalekaya Mahallesi gibi kırsal alanda kalan ve ekonomik anlamda bir takım zorluklar içerisinde bulunan bölgelerimizde tarımsal anlamda bir hareketlilik sağlanmış olacaktır. Atıl durumdaki tarım arazilerinin tekrardan üretime kazandırılması ve ekonomik bütünlüğü olmadığı için üretime hiç katılamamış arazilerin, ceviz gibi katma değeri yüksek ürünler ile tarımsal üretime kazandırması ile bu sayede kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın refah düzeyinin artırılması projemizin ana hedeflerinden sadece bir kaçını oluşturmaktadır. Projemiz kapsamında şu ana kadar il genelinde 11.885 adet tüplü ve sertifikalı ceviz fidanı toprakla buluşturulmuş olup, proje çalışmalarımız halen devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.