T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAHARATLIK KIRMIZIBİBERİN DÜNÜ, BUGÜNÜ ve YARINI PANELİ DÜZENLENDİ...

Yayın Tarihi : 23.12.2021

​Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün 30. Kuruluş Yılı etkinlikleri kapsamında Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından "Baharatlık Kırmızıbiberin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu panel gerçekleştirildi. 

Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir SALTALI, İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan GÖZCÜ ile panelist olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri  Prof. Dr. Cuma AKBAY, Prof. Dr. İsmail GÜVENÇ, Prof. Dr. İrfan Ersin AKINCI, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Pazarcık Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Dr. Öğr. Grv. Yeşim AYTOP ve Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personellerinden Zir. Yük. Müh. Zekeriya KÖKER'in yanı sıra teknik personeller ve Kırmızıbiber üreticileri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan GÖZCÜ Enstitü bünyesinde yürütülen proje ve çalışmalar hakkında ve İl Müdürümüz Mustafa BOZKURT İlimiz Kırmızıbiber üretimi ve Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Cuma AKBAY'ın moderatörlüğünde panelistler tarafından Kırmızıbiber Yetiştiriciliği, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele ve Kurutma Yöntemleri konularında sunumlar gerçekleştirildi. 

Panel programı soru-cevap ve değerlendirme ile sona erdi.