T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

OKULLARDA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR...

Yayın Tarihi : 22.03.2022

​Öğrencilere gıda, gıda güvenliği ile ilgili bilgilendirme ve farkındalık oluşturma konusunda Müdürlüğümüz ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yürütülen "Kahramanmaraş İli Okullarında Gıda, Gıda Güvenilirliği Bilgilendirme ve Geliştirme Projesi" ile ülkemizin uzun yıllardır yaşadığı, son dönemde farkına daha fazlasıyla vardığımız bir sorun olan gıda güvenliği sorunu ve bununla beraber oluşan tehlikeler bu proje çalışması yapılmasına sebep teşkil etmektedir. 

Bu proje gıda güvenliği sorununun çözümüne ciddi katkı sağlayacağına inandığımız bir proje çalışmasıdır. Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Gıda güvenilirliği ve beslenme konularında birincil üretimden son tüketiciye kadar olan gıda zincirinin tüm aşamalarında eğitimin arttırılması, tüketicilerin bilinçlenmesi sağlanmalıdır. 

Proje kapsamında 2015-2023 yılları arasında toplam 204 okulda 20.000 kişiye eğitim verilmesi hedeflenmiş olup, 2015 yılından itibaren yapılan eğitimlerde toplam 184 okulda 18.441 kişiye eğitim verilmiştir. Son olarak İlimiz Onikişubat İlçesi Yıldırım Bayazıt İlkokulu'nda eğitim programı gerçekleştirilmiş olup; İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personellerinden Mühendisler Kezban UFAKŞEKER, Osman EKER ve Aynur ÇOT tarafından 5996 Sayılı Kanun, Gıda Hijyeni ve Gıda Güvenliği,  Alo 174 Gıda Hattı, Kişisel Hijyen Kuralları, Dengeli Beslenme, Gıdanı Koru, Gıda İsrafının Önlenmesi vb. konularında 220 öğrenci ve 6 öğretmene sunum yapılmış ve öğrencilere çeşitli hediyeler verilmiştir.