T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANTEPFISTIĞI DAL GÜVESİ İLE BİYOTEKNİK MÜCADELE ÇALIŞMALARI BAŞLADI...

Yayın Tarihi : 1.4.2022

​Antepfıstığı Dal Güvesi İle Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz ve Pazarcık Ziraat Odası Başkanlığı tarafından İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Ufacıklı Mahallesinde feromon tuzak teslimi gerçekleştirildi ve tuzak asma eğitimi verildi.

2021 üretim sezonunda iki aylık süreç içerisinde gerçekleştirilen sıkı takip ve mücadele çalışmaları neticesinde elde edilen başarıya istinaden, 2022 üretim sezonunda projenin Akçalar Mahallesi için teknik destek olarak devam ettirilmesi, finansal destek olarak ise bir başka önemli Antepfıstığı üretim alanında devam ettirilmesinin söz konusu Biyoteknik Mücadele yönteminin yaygınlaştırılması açısından daha uygun olacağı düşünülerek çalışmalar bu yönde devam ettirilmiştir.

2022 yılı üretim sezonu başlangıcında yapılan istişareler, arazi etüt çalışmaları ve çiftçi görüşmeleri neticesinde İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Ufacıklı Mahallesinde projenin uygulanması kararlaştırılmış olup, 23.03.2022 tarihinde yapılan çiftçi toplantısında projenin önceki yıl elde edilen başarısı ve 2022 üretim sezonunda bölgede uygulanması planlanan çalışma yöntemi anlatılmıştır. Toplantı neticesinde Ufacıklı Mahallesinde Antepfıstığı üretimi yapan çiftçilerimizin yoğun ilgi ve isteği doğrultusunda çalışmalara hız verilmiş ve 31.03.2022 tarihinde tuzak teslim töreni ve aynı gün fıstık bahçelerine tuzak asma uygulamalı eğitim çalışması düzenlenmiştir.

Proje kapsamında 120 üreticimize 2500 dekarlık alanda kullanılmak üzere 500 adet feromon tuzak ve 500 adet ilave yapışkan tabla teslim edilmiştir.
Programa Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz İbrahim KARGI, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, teknik personellerimiz ve üreticilerimiz katıldı.