T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YOĞUN KARDAN ZARAR GÖREN SERALARDA ÜRETİME YENİDEN BAŞLANIYOR

Yayın Tarihi : 6.4.2022

​İlimizde 18.01.2022 tarihinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Türkoğlu, Onikişubat, Dulkadiroğlu, Pazarcık, Göksun, Elbistan ve Andırın İlçelerinde başta seracılık yapan üreticilerimiz ve hayvancılık yapan yetiştiricilerimiz zarara uğramışlardı. İlimiz genelinde 7 İlçe ve 73 Mahallemizde 303 çiftçimizin tarım ve hayvancılık işletmeleri zarar görmüş olup, 262 çiftçimizin 1.522 da örtüaltı alanı yoğun kar yağışından etkilenip çökmüştür. 41 çiftçimize ait ahır,ağıl,çadır ve yem deposu yine kardan etkilenmiş olup, 35 büyükbaş ve 202 küçükbaş hayvan telef olmuştu. 

Yürütülen hasar tespit çalışmaları ve yapılan değerlendirmelerin sonucunda afetten etkilenen üretici ve yetiştiricilerimizin zarar miktarları belirlenmiş olup, meydana gelen zararların karşılanması amacıyla, Cumhurbaşkanlığından acil destek talebinde bulunulmuştur. 

Söz konusu talebimize istinaden; Cumhurbaşkanlığımız tarafından afetten mağdur olan çiftçilerimizin tarımsal zararlarının karşılanması amacıyla 18.000.000 TL acil destek ödeneği Valiliğimize gönderilmiştir. Afete uğrayan hak sahibi çiftçilerin belirlenmesi çalışmaları tamamlanarak, gönderilen ödenek hak sahiplerine T.C. Ziraat Bankası kanalıyla aktarılmıştır.

Yaşanan afetin ardından yeniden üretime başlanan sera alanlarını yerinde incelemek üzere İl Müdürümüz Ramazan BİLİR; İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Sadık Yılmaz GÜLLÜ, Türkoğlu İlçe Müdürümüz Hikmet KAÇAR ve teknik personellerimiz ile birlikte İlimiz Türkoğlu İlçesine bağlı Kadıoğluçiftliği Mahallesine giderek Kadıoğluçiftliği Mahalle Muhtarı Abdurrahman TOSUN'dan seralardaki faaliyetler hakkında bilgiler alarak, üreticilerimizle sohbet ettiler. Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, üreticilerimizin her zaman yanında olduklarını ileterek, üreticilerimize bereketli bir sezon geçirmelerini diledi.