T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜNEDE BİYOLOJİK MÜCADELE KAPSAMINDA PARAZİTOİD SALIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Yayın Tarihi : 10.5.2022

​Buğdayda büyük kalite ve verim kayıplarına sebep olan süne ile mücadele kapsamında, İl Müdürlüğümüz teknik ekipleri tarafından toplanarak Adana Biyolojik Mücadele Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen kışlamış ergin sünelerle parazitoid üretimi yapılarak buğday alanlarına salımı gerçekleştirildi.

Bu amaçla İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Evri-Taşbiçme Mahallesinde İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz İbrahim KARGI, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Adana Biyolojik Mücadele Enstitüsü Müdürlüğü teknik personelleri Vahdettin AKMEŞE ve Ahmet DOĞRU, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personellerimizden konu uzmanı Mühendis Ayşe KUŞCU, Evri-Taşbiçme Mahallesi Muhtarı Adem AKPOLAT ve çiftçilerimizin katılımıyla eğitim toplantısı ve akabinde arazide süne parazitoid salımı gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere, doğada var olan süne yumurta parazitoidleri kendi yumurtasını süne yumurtaları içine bırakarak sünenin populasyonunu azaltmada önemli bir katkı sağlamaktadır. Bunların yetersiz olduğu zamanlarda süne populasyonu artmakta, bu da buğdaya büyük zararlar vermektedir. Bu amaçla süne parazitoidi yani faydalı böcek üretimi için 12.000 adet kışlamış ergin süne İl Müdürlüğümüz teknik ekipleri tarafından buğday alanlarından toplanmıştır. Bu süneler Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Laboratuvarlarına süne parazitoidi üretim amacıyla gönderilmiş olup, üretilen 90.000 adet süne yumurta parazitoidinin doğaya salımı çiftçilerimiz tarafından yapılmış ve bu şekilde süneye karşı mücadeleye katkı sağlanmış olacaktır.

Süne Mücadelesi Yönetimli Çiftçi Mücadelesi şeklinde yapılmakta olup, İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından 1.417.137 da buğday ekim alanının 400.000 da’lık kısmında süne survey çalışmaları yapılmaktadır. Süne survey çalışmaları Afşin, Dulkadiroğlu, Elbistan, Ekinözü, Pazarcık ve Türkoğlu İlçelerimizde 9 ekip şefi ve toplam 29 teknik personelle yürütülmektedir. Şubat-Ağustos ayları arasında gerek kışlaklarda, gerekse buğday ekim alanlarında tarla kontrolleri yapılarak mücadeleye gerek duyulan alanlar muhtarlarımız vasıtasıyla çiftçilerimize bildirilmektedir.