T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ANTEPFISTIĞINDA DAL GÜVESİ İLE BİYOTEKNİK MÜCADELE TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Yayın Tarihi : 26.5.2022

​İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz ve Pazarcık Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğinde yürütülen "Antepfıstığı Dal Güvesi (Kermania pistaciella) Zararlısı İle Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Akçalar Mahallesinde Tarla Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Programda 2021 yılında Pazarcık İlçemize bağlı Akçalar, Tilkiler ve Kizirli Mahallelerinin kesişme noktasında yer alan Döşeme mevkiinde toplam 2000 dekarlık alanda Antepfıstığı Dal Güvesi zararlısı ergin popülasyonu mücadelesinde kullanılan ve finansmanı Bakanlığımız ve Pazarcık Ziraat Odası Başkanlığınca sağlanan 300 adet feromon tuzağı dağıtımından elde edilen sonuçlar değerlendirildi.
Programa Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat KAYMAK, Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim YILMAZCAN, Pazarcık Belediye Başkanı Vekili Mustafa YENİGÜL, İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan GÖZCÜ, İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri, Ziraat Odası Başkanlığı teknik personelleri, muhtarlar ve üreticilerimiz katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Pazarcık İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli Ziraat Mühendisi Zeki CAMUNAK tarafından projede yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildikten sonra sırasıyla Akçalar Mahalle Muhtarı Rıza SERT, Ufacıklı Mahallesi Muhtarı Nazmi KARAASLAN, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim YILMAZCAN, İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat KAYMAK konuşmaları ile devam ederek, uygulama alanlarının ziyaret edilmesiyle sona erdi.