T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSAL KALKINMADA UZMAN ELLER PROJESİ 2022 YILI UYGULAMASI BAŞLADI...

Yayın Tarihi : 26.5.2022

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında başvuruları Bakanlığımız tarafından onaylanan başvuru sahiplerinin sözleşmelerini imzalamasıyla projenin 2022 Yılı uygulaması başladı. İl Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen imza törenine İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürümüz Mikdat KASAL, konu sorumlusu teknik personellerimiz Mühendisler Ayşe ÖZAVCI ve Cemal TAŞDEMİR, Veteriner Hekim Seyit ALAŞ, Tekniker Bayram NURDOĞAN ve başvuru sahipleri katıldı. 

Kırsal alanda yaşayan, meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli, uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan örnek ve önderlik oluşturacak işletmeler oluşturmak amacıyla, Bakanlığımız tarafından 24.12.2021 tarih ve 31699 Sayılı Resmi Gazete de Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No:2021/61) yayımlanarak proje çağrısına başlanmıştır. 

İlimizde bu proje kapsamında toplam 52 başvuru kabul edilmiş olup, bunlardan 5 adedi idari olarak uygun bulunmamış ve 47 adedi ise Müdürlüğümüz tarafından onaylanarak Bakanlığımıza gönderilmiştir. Gönderilen projelerin tamamı ise Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Başvuruları onaylanan toplam 47 projenin 32 adedi hayvancılık, 15 adedi ise bitkisel üretime yönelik projeler olup, proje başına 100.000 TL ve toplamda ise 4.700.000 TL hibe desteği ödemesi yapılacaktır. 

Projelerin tamamlanma süresi 30.11.2022 olup, 3 yıl boyunca takibi gerçekleştirilecektir. Projeye başvurular 2023 ve 2024 yıllarında da yapılabilecektir.