T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

PAZARCIK İLÇEMİZDE KIRMIZI MERCİMEK HASAT ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Yayın Tarihi : 9.6.2022

​İlimizde Kırmızı Mercimek üretiminin arttırılması ve arz açığının azaltılması amacıyla Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" doğrultusunda İlimizde yürütülen "Kahramanmaraş İli Kırmızı Mercimek Üretiminin Arttırılması Projesi" kapsamında İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Musolar Mahallesinde Hasat Etkinliği gerçekleştirildi.

Programa İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, İl Müdür Yardımcımız Salih İNAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim KARGI, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Sadık Yılmaz GÜLLÜ, Pazarcık İlçe Müdürümüz Cemal KARASAKAL, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, teknik personellerimiz, muhtarlarımız ve üreticilerimiz katıldılar.

Bu proje kapsamında, İlimizde 197 üreticiye 8.000 da alanda kullanılmak üzere toplam 120.000 Kg Fırat-87 çeşidi Mercimek tohumluğu dağıtımı Bakanlığımız tarafından tamamı hibe edilerek çiftçilerimize dağıtılmıştır. Dağıtılan tohumluk miktarının 46.000 kg'ı ise Pazarcık İlçemizde dağıtılmıştır.

İlimizde 2021 Yılı verilerine göre 7.367 dekar Kırmızı Mercimek yetiştiriciliği yapılmış olup, bunun 5.600 dekarı Pazarcık İlçemizde gerçekleşmiştir.