T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKANIMIZIN KATILIMLARIYLA ÇAĞLAYANCERİT 7. CEVİZ ve KÜLTÜR FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 26.09.2022

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ bir dizi programlara katılmak üzere İlimize teşrif ettiler.​ Programların ilkinde İlimizin coğrafi işaretli ürünlerinden "Maraş Biberi"nin hasadının devam etmesi nedeniyle İlimiz Dulkadiroğlu İlçesine bağlı Doğanlıkarahasan Mahallesinde Bakanımızın yanısıra eşi Hanife KİRİŞÇİ Hanımefendi, Vali Ömer Faruk COŞKUN, Bakan Yardımcımız Nihat PAKDİL, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin GÜVENÇ, AK Parti Milletvekilleri Ahmet ÖZDEMİR ve Habibe ÖÇAL, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR, AK Parti İl Başkanı Fırat GÖRGEL, TİGEM Genel Müdürü Hasan GEZGİNÇ, İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, Mahalle Muhtarlarımız ve üreticilerimizin katılımıyla Kırmızıbiber hasadı etkinliği gerçekleştirildi. 

Üreticilerin en mutlu günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Bakanımız Sayın KİRİŞÇİ, "Kent tarımına Bakanlık olarak önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada gerek açıkta üretim gerekse örtü altı serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize her türlü destekler sonuna kadar temin edilecektir. Buradaki hassasiyet gösterdiğimiz öncelikli husus, eğer jeotermal varsa bu bizim için ilk sırada yer alacak. Çünkü jeotermalle, yılın neredeyse 11 ayı üretim yapabilme imkanımız olacaktır. İnşallah tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraşımız'da da özellikle jeotermal olan bölgeler dahil olmak üzere örtü altı yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız. Çocukluk yıllarındaki biber kurutma yöntemleri geride kaldı. Olabildiğince hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Kesinlikle biz gıda güvenilirliği adına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Memleketimiz kendi adıyla anılan bu güzel biberle ilgili de inşallah biberin her türlüsünü yetiştiren bir il olarak anılacak." ifadelerini kullandı.

Programlarının devamında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK, Bakan Yardımcımız Nihat PAKDİL, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin GÜVENÇ, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir DURMAZ, Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer AYCAN, Vali Ömer Faruk COŞKUN, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR, İl Müdürümüz Ramazan BİLİR, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat GÖRGEL, Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul DOĞAN ve diğer protokol üyelerinin katılımlarıyla İlimiz Çağlayancerit İlçesinde "7. Çağlayancerit Ceviz ve Kültür Festivali" gerçekleştirildi.

Festival programı öncesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Çağlayancerit Belediye Başkanlığı işbirliğinde yapımı tamamlanan Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisinin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Festival programına başlandı. Program Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi SARIALTUN'un açılış konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin GÜVENÇ, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir DURMAZ, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ birer konuşma gerçekleştirdiler. 

Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ yaptığı konuşmada, "Biz ülkeler olarak nasıl kendimize yeterliliğin peşindeysek şehirler olarak da kendimize yeterli olmak durumundayız. Bununla ilgili tarım noktasında da özellikle bunu biz 'Kent Tarımı' olarak da tanımlıyoruz. Bu şehrin asli ihtiyaçlarının yine bu şehrin topraklarında üretilmesi esastır. Çağlayancerit aslında tam da bunu yapmanın gayreti içerisinde. Suyun düştüğü yerde tutulması gibi insanın da doğduğu topraklarda geçimini temin etmesi gerekiyor. İşte bunun adı Kırsal Kalkınmadan geçiyor. Elbette Çağlayancerit bir ilçe ama burada üretilen özellikle Çağlayancerit cevizi öne çıktığı için söylüyorum. Ceviz başta olmak üzere gerek bitkisel üretim gerekse de hayvansal üretimde bizim tarafımızdan inşallah desteklenecek ve desteklenmeye devam edilecektir. Kahramanmaraş, TKDK kapsamında olan bir ilimiz, kaldı ki biz 42 ille sınırlamadık sayıyı 81'e çıkardık. Çağlayancerit gibi bu desteklere ihtiyacı olan ilçelerimize inşallah biz bir pozitif ayrımcılık yapacağız." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi ve diğer yatırımların Toplu Açılış Töreni, Hediye takdimi, Dondurma gösterisi ve standların ziyaret edilmesiyle açılış programı sona erdi.