T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YABAN HAYVANLARININ KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI AŞILANMASI EĞİTİMİ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 19.12.2022

​Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü personeli ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan dokuz ilden personelin katılımıyla gerçekleştirilen "Yaban Hayvanlarının Kuduz Hastalığına Karşı Aşılanması" eğitimine başlandı. 

19-20 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek eğitim programının ilk oturumuna Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Salih İnan, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ferhat Gülpak, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü personeli Dr. Veteriner Hekim Orhan Aylan, Veteriner Hekimler Ümit Zoray ve Yılmaz Çiftçi ile Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Muş, Tunceli ve Van İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimler ile Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından katılım sağlandı. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen program Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir'in açış konuşmasının ardından, "Ülkemizde Kuduz Hastalığının Güncel Durumu ve Yaban Hayatında Oral Aşılama" konulu eğitim ile devam etti. 

Teorik eğitimin ikinci oturumunun ardından, eğitim programının ikinci gününde teknik personelin katılımıyla Onikişubat İlçesi Başkonuş Yaylası ve Çınarpınar Mahallesinde uygulamalı olarak oral aşılama uygulaması gerçekleştirilecektir.