T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ve ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞÇİ'NİN TEŞRİFLERİYLE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 29.05.2023

​12 Mart 2023 tarihli ve 135 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illeri ile Sivas'ın Gürün ilçesinde​ çiftçilik faaliyetinde bulunan vatandaşlara telef olan büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanı ve arılı kovanları, deprem bölgesinde kırsalın yeniden ayağa kaldırılması ve hayvansal üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla​ Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı TİGEM işletmelerinden sağlanan aynı ırktan hayvanlar ile bir defaya mahsus olmak üzere hayvan dağıtımı kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi'nin teşrifleriyle Dulkadiroğlu İlçesine bağlı Yedikuyular Mevkiinde küçükbaş hayvan dağıtımı programı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci afet bölgesinde kırsalın yeniden ayağa kaldırılmasının ilk öncelikleri arasında bulunduğunu belirterek, “Bölgedeki hayvansal üretimin devamlılığı ve kırsalda ekonomik canlılığın yeniden sağlanması için telef olan hayvanların ayni olarak verilmesi büyük önem arz ediyor." dedi.

Ülkedeki hayvansal üretimin yüzde 17'sinin deprem afetinden etkilenen illerde gerçekleştiğini anımsatan Kirişci, “Sayın Cumhurbaşkanımız, telef olan hayvanların bedelsiz karşılanacağını ifade etmişlerdi. Biz de Bakanlık olarak hasar tespit çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Bu kapsamda söz verdiğimiz gibi depremzede yetiştiricilerimiz için bedelsiz hayvan telafilerine ilk etapta küçükbaş hayvanlar olmak üzere bugünden itibaren başlıyoruz. Diğer hayvanların telafisi de en kısa sürede tamamlanacak. Ayrıca depremden zarar gören balıkçı gemisi sahiplerine ve su ürünleri yetiştiricilerimize de yıl içerisinde yaklaşık 53 milyon TL nakdi desteklemede bulunacağız. Eli öpülesi çiftçilerimizin, üreticilerimizin her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Dağıtım programına Kirişçi'nin yanısıra Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hayrettin Güngör, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, İl Müdür Yardımcıları Salih İnan ve Doğan Doğan, Şube Müdürleri, Dulkadiroğlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Talip Korkmaz, Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Kıraç, Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan, teknik personel ve hayvan yetiştiricileri katıldı.

Programın devamında deprem felaketi sonrasında hayvanları telef olan ve ağılları yıkılan küçükbaş besi yetiştiriciliği yapan yetiştiricilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen çoban çantası ve tefrişatı ile mont dağıtımı gerçekleştirildi.